מתי תוכלו לתבוע עורך דין, בגין רשלנות מקצועית

לפי החוק, ניתן לתבוע עורך דין בגין הפרת חובה שהפר כלפי לקוח, גם אם הפרה זו לא נעשתה ביודעין, אבל בנסיבות המקרה סביר שהיה אמור להבין כי הוא מפר את חובתו. עורך דין שלא ינהג במידת הזהירות הנחשבת כסבירה, עלול למצוא את עצמו אחראי לרשלנות, ועלול גם לאבד את רישיון עורך הדין שלו.

אם יש לכם חששות לגבי האופן שבו טיפל בכם עורך הדין שלכם, יש לכם זכות לדבר אתו ישירות, כמו גם זכות לדווח על טיפול לא נכון בסוגיה המשפטית שלכם, ללשכת עורכי הדין. אבל, אם מעשיו של עורך הדין גרמו לכם לנזק או להפסד כספי, אזי מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה ברשלנות מקצועית.

האם לתבוע את עורך הדין על רשלנות?

חשוב להבין שאי הגשמת התקוות או הציפיות שלכם, אינה כשלעצמה רשלנות משפטית של עו״ד. עם זאת, על עורך הדין מוטלת החובה לזהירות ולאחריות ברמה סבירה, וישנן דוגמאות שונות החוסות תחת האחריות של עורך הדין, כולל:

  • מתן ייעוץ משפטי לקוי או שגוי.
  • ניסוח לקוי של הסכמי ממון.
  • עיכובים בלתי קבילים, או החמצת מועד הגשת המסמכים.
  • הגשת תביעה נגד הצד הלא נכון או בשם הצד הלא נכון.
  • הונאה או חוסר יושר.

בין אם אתם רוצים להגיש תביעת פיצויים נגד עורך הדין בגין רשלנות, או פשוט לקבל ייעוץ בנושא, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין מומחה בתחום.

דוגמאות לתביעות בגין רשלנות מקצועית של עורך הדין

  • החמצת דד-ליין

רוב המקרים בתחום עריכת דין, הקשורים להחמצת הדד-ליין, קשורים לאי הגשת מסמכים בזמן. ישנם מועדים שונים שבהם עורכי הדין נדרשים להגיש מסמכים לבית המשפט. אי עמידה במועדים אלה עלולה לגרום להשלכות שליליות גם על הלקוח שלהם, וגם עליהם עצמם.

כאשר עורך דין לא מגיש מסמכים בזמן, הלקוח עלול להפסיד סכומי כסף משמעותיים. במקרים מסוימים, אי הגשת המסמכים בזמן עלולה להוביל גם לביטול התיק על ידי בית המשפט.

  • שימוש לרעה בכספים

כאשר לקוח משלם לעורך הדין שכר טרחה בריטיינר, הוא חייב להכניס כסף זה לחשבון נאמנות. אם עורך הדין יעביר את הכסף לחשבונו האישי, הדבר יכול להיחשב כשימוש לרעה בכספים. כמובן שהדוגמה הקיצונית ביותר לרשלנות משפטית, הקשורה לשימוש לרעה בכספים, היא במקרה של עורך דין שגנב את כספי הלקוח.

  • חקירה לא מספיק טובה

כאשר עורך דין מסכים לטפל בתיק, מוטלת עליו אחריות מקצועית להשקיע בתיק את כמות הזמן והמאמץ הנדרשים לחקירת הפעולות המשפטיות של הלקוח שלהם. בשלב זה עורכי הדין משתמשים בסדרה של מנגנונים משפטיים כדי להרכיב את הראיות שיסייעו לתיק של הלקוח. אם חקירת עורך הדין לא מספקת ובגלל זה הוא לא חשף עובדות חשובות לתיק, הוא עלול להימצא אחראי בגין רשלנות משפטית.

מאמר זה נכתב בשיתוף עו״ד אלי הלם>>

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
הסכם ממון ידועים בציבור – דגשים להסכם הוגן
הסכם ממון הוא הסכם המבוצע על ידי שני בני הזוג ובהסכמה משותפת לגבי חלוקת הרכוש, הנכסים וכל דבר בעל ערך...
קרא עוד »
אוק 19, 2021
עורך דין ליטיגציה
התמודדות עם ליטיגציה משפטית יכולה להיות מורכבות, כאשר היא טומנת בחובה רבדים רבים שנוגעים לסוגיות...
קרא עוד »
ספט 02, 2021
עורך דין? הגיע הזמן לעבור לכרטיס ביקור דיגיטלי
מתעסק בעריכת דין מזה זמן רב ותוהה כיצד יהיה ניתן לקדם את העסק שלך ברשת בצורה האפקטיבית ביותר? ובכן,...
קרא עוד »
אוק 26, 2020