מידע שחשוב לדעת על פטור מהצבא

פטור מהצבא

בכל הנוגע לשירות צבאי במדינת ישראל נכון לשנת 2018 שירות זה הינו חובה, כאשר כל נער או נערה שמסיימים תיכון כבר מתחילים בתהליכי ההכנה לגיוס, בין אם מדובר בתכנית שיבוץ ליחידות שונות, אימונים לפני צבא, מבחני התאמה, ועוד.

עם זאת מה לעשות, ישנם נערים ונערות שמרגישים ששירות צבאי אינו מתאים לאורח חייהם, לאופיים או אפילו לדעות הפוליטיות שלהם ולכן רבים מנסים לקבל פטור מהצבא, משמע: לקבל שחרור מהגיוס הן כבר בתחילת התהליך, כמו גם לאחר הגיוס ובמהלך הטירונות או השירות הצבאי.

אבל כיצד מקלים פטור מהצבא?

כדי להבין קצת יותר על תהליך קבלת פטור משירות צבאי – חשוב לדעת כי כיום תהליך זה נעשה דרך פניה לוועדות שחרורים, לוועדות התאמה לשירות צבאי כמו גם פניה אל גורמים צבאיים המשפיעים על ההחלטות לגבי התאמת החייל או החיילת אל המערכת הצבאית.

אבל מהי וועדת התאמה לשירות?

וועדה מסוג זה הינה וועדה המתכנסת כדי לדון בעניינים של חיילים שנחשבים כאלה שיש להם קשיי הסתגלות לשירות הצבאי החל מסיבות של כושר התאמה לחיי היום יום בצבא, חוסר התאמה חברתית קשה, קשיי הסתגלות למסגרות הצבאיות קשיים בריאותיים ופיזיים כמו גם נפשיים.

הוועדה דנה גם בכל הנוגע לנושאים של נסיבות כלכליות או מצב משפחתי שמעיב על השירות הצבאי והופך את השירות לקשה יותר עבור חיילים שצריכים לתמוך במשפחתם, לכלכל את המשפחה ולקיים את חיי המשפחה לבד.

מי מגיע לוועדה כזאת?

חשוב לדעת כי וועדת התאמה לשירות היא כזאת שמגיעים אליה בדרך כלל חיילים שנחשבים נפקדים או עריקים או כאלה שביצעו עבירות צבאיות עקב העדר התאמתם למערכת הצבאית.

בשל כך חשוב שבוועדה ייצגו את החייל או החיילים עורכי דין קרדונר, משרד עו"ד מנוסה המתמחה בייצוג חיילים מכל סוג בין אם מדובר בחיילים דתיים, נפקדים, בעלי קשיי הסתגלות כאלה שמגיעים מבית עם קשיים, או כאלה שיש להם שלל סיבוכים וחוסר התאמות למערכת הצבאית.

אז מה קורה בוועדה מסוג זה?

בוועדת התאמה נעשית בחינה של הנתונים של החייל או החיילים כאשר הוועדה מנוהלת על ידי קצין או קצינה בדרגה גבוהה שהוא בעצם יו"ר הועדה. בוועדה נעשית בחינה של כלל הסיבות שבגינן מעוניין החייל או החיילת לקבל פטור מהשירות ובכך לאחר התכנסות ודין ודברים מתקבלת החלטה האם לסיים את השירות או את תהליך החיול או שמא ניתן לנקוט בצעדים אחרים למען שילוב החייל במסגרת הצבאית.

בשל החשיבות של וועדה כזאת יש לשים את הדגש על ליווי מקצועי של עורך דין צבאי שיכול ללוות אתכם בכל צעד ושעל בעת הוועדה כמו גם שהוא יהיה לצדכם כבר מהשלבים הראשוניים של השחרור מהשירות כמו גם במידה ואתם מואשמים בעבירות של נפקדות עריקות או עבירות אחרות. בכך תוכלו לצלוח את הסיטואציה בצורה הטובה ביותר.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
רכישת מגרש? רק עם עורך דין רכישת מגרש 
עסקת רכישת מגרש הינה מורכבת מאוד ובמסגרתה עוברים כספים נכבדים מצד לצד. אחת הסיבות לבדיקה מעמיקה היא...
קרא עוד »
מרץ 09, 2021
שלא יגנבו לכם: כך תוציאו פטנט ותגנו על ההמצאה שלכם
יש לכם פטנט, השקעתם הרבה זמן ומאמץ, אבל אתם מפחדים מהדבר הבא, אתם תוציאו אותו לאור, תשווקו אותו בחניות...
קרא עוד »
מאי 24, 2021
פירוק חברה מרצון – למה זה טוב?
יש לא מעט יתרונות להליך של פירוק חברה מרצון לעשה, המפרק מקבל את כל ההחלטות, מנהל את הפירוק ומסיים את כל...
קרא עוד »
אפר 20, 2022