מה זה שימוע בכתב?

שימוע בכתב

בית הדין לעבודה מחייב מעסיקים לקיים שימוע לעובדים בשלב מקדים לפיטורין. בשימוע יוצגו בפני העובד הנימוקים לפיטורין. כמו כן תהיה לעובד האפשרות להשמיע טיעונים שמצדדים בעד המשך העסקה. העובד יכול להיעזר בשימוע עם נציג מטעמו שייצג אותו. זה יכול להיות עורך דין, בן משפחה או נציג ועד עובדים. 

מהו שימוע הוגן?

יש תנאים שקובעים מהו שימוע הוגן. לפני הכול יש לתת לעובד הודעה בכתב זמן סביר לפני קיומו. כך שהוא יוכל להתכונן בפרק זמן סביר. כמו כן על המעסיק לתת לעובד את הנימוקים לכך שהוא בוחן אפשרות להפסקת העסקה של העובד. המעסיק יאפשר לעובד לבחון את המסמכים ולעיין במידע שהמעסיק מסתמך עליהם. לא די בכך שהמעסיק יציין הפרות משמעת באופן כללי, אלא עליו לציין אירועים מסוימים וזאת כדי לאפשר לעובד להתייחס לעובדות בצורה קונקרטית.

במהלך השימוע נדרש המעסיק לשמוע את טענותיו של העובד ולשקול אותם ברצינות, קראו בהרחבה. על המעסיק לתת לעובד את ההזדמנות ההוגנת להשמיע את הטענות שלו, כמו כן עליו לקבל אותם בפתיחות ולשקול אותם בצורה רצינית. אסור למעסיק להגיע לשימוע בהחלטה ברורה באשר לפיטורין. היות שכך קבלת עובד מחליף לפני השימוע, או סמוך מידי למועד השימוע עשויים להצביע על כך שהמעביד לא באמת שקל את הדברים ולא פתח את ליבו לשמוע את טענת העובד.

תיעוד השימוע

המעסיק צריך לתעד את השימוע בפרוטוקול, ובו יש לכלול גם את התייחסות העובד לטענות של המעסיק. העובד יעיין בפרוטוקול ויאשר אותו ועל המעסיק להחתים את העובד. כמו כן על העובד לקבל עותק של המסמך.

פיטורין ללא שימוע

במידה ומעסיק פיטר עובד ללא שימוע כנדרש, יוכל העובד לתבוע אותו על ביצוע פיטורין שלא כחוק. הוא יוכל לדרוש את ביטול הפיטורין, או לחילופין לתבוע פיצויים בגין הצעד הבלתי חוקי. כמו כן במידה והשימוע נערך שלא על פי הדרישות, והעובד לא קיבל די זמן כדי להיערך לשימוע אפשר יהיה לתבוע את המעסיק או לבטל את הפיטורין. בכל מקרה חשוב להיות מלווים באיש מקצוע שבקיא בתחומי העסקה.

> קראו גם https://www.ayalonlaw.co.il/article5.html

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כמה זמן לוקח לבצע יפוי כח מתמשך
כול אדם כשיר מעל גיל 18 יכול  למנות אדם אחר מטעמו על מנת שזה יבצע את ההחלטות עבורו בשלב בחיים בו לא...
קרא עוד »
פבר 17, 2020
קצת מידע על ניהול הליכי שומה
כל אדם אשר שנמצא לפני ניהול הליכי שומה מול מס הכנסה, חייב להיעזר בשירותיו של משרד מקצועי ומנוסה...
קרא עוד »
אוק 02, 2020
פשיטת רגל בזמן משבר הקורונה – מה עושים
משבר הקורונה הביא עמו לעשרות אלפי מקרים של סגירת עסקים ופשיטות רגל והרי שמדובר במצב לא פשוט בכלל...
קרא עוד »
מרץ 23, 2021