קניין רוחני

קניין הרוחני – כל מה שרציתם לדעת

כאשר מדובר על קניין רוחני, מדובר למעשה על החזקה בזכויות על נכסים לא מוחשיים שנוצרו על ידי אותו האדם. קניין מסוג זה יכול לכלול למשל המצאות שונות, יצירות אומנות, יצירות מוסיקליות, יצירות ספרותיות וכדומה. כולנו מבינים את משמעות הדבר כאשר מדובר על קניין פיזי, כגון מכונית, דירה, בגדים וכל הרכוש האישי ששייך לאדם מסוים. הרי לכולנו ברור שאם יגנבו למישהו את הרכב, יפרצו לו לבית או יגנבו את תיבת התכשיטים שלו, יש לו מה לעשות בעניין. אך כאשר מדובר על קניין מהסוג הרוחני, רוב האנשים לא בטוחים בכלל מה ניתן לעשות. למשל, אם מישהו פיתח תוכנת מחשב חדשה או לחילופין כתב ספר, אך גילה שאדם אחד העתיק את היצירה שלו ועכשיו מוכר אותה בכל רחבי האינטרנט, כדאי לדעת כי גם במקרה הזה יש מה לעשות. זוהי פגיעה מוחלטת בקניין הרוחני של היוצר, ולכן אין לאף אחד זכות לגנוב אותו ממנו.

קניין רוחני – נעים להכיר

תחומי הקניין הרוחני הינם רחבים ויכולים לכלול מגוון רחב של נושאים שונים, אך כדאי להכיר לפחות את המרכזיים שבהם, היות ורובינו נתקלים בהם על בסיס יום – יומי כמעט. למשל, כולנו שמענו בשלב כזה או אחר של חיינו את המושג – זכויות יוצרים, אך רובינו לא השקענו בכך יותר מידי מחשבה. לרוב מושג זה מתקשר לספרים או לשירים, אך למעשה הוא כולל נושאים רבים ומגוונים, כגון זכויות יוצרים על צילום, עיצוב, אופנה וכדומה. תחום חשוב נוסף שכדאי להכיר, הוא תחום הפטנטים. היום כל אחד יכול להוציא פטנט על ההמצאה שלו, דבר שיגן עליה מפני גניבה או העתקה. אך כדאי לדעת כי מדובר על תהליך רשמי ומורכב שיש צורך לעבור מול רשם הפטנטים, דבר שמומלץ לבצע באמצעות חברה מקצועית שעוסקת בתחום. בדומה לכך, כדאי להכיר גם את התחום של סימני מסחר, אשר מאפשר לכל חברה לשמור על הלוגו של העסק שלה. זוהי למעשה הגנה על המוניטין של החברה ושל מוצריה, היות ואף אחד לא היה רוצה שיבלבלו את הסחורה שלו עם מוצרים אחרים.

לעוד מידע לחצו על קישור זה.

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון

3 סיבות לקיים הסכם ממון

אם אתם נמצאים בשלב הזה בחיים שבו כל החברים שלכם מתחתנים בכל שני וחמישי, ברור מדוע גם אתם, כמו אחרים, תוהים לגבי האפשרות הזאת. חתונה

קרא עוד »