אימות חתימה על תצהירים עו"ד – מה זה ולמה זה חשוב?

לא פעם אנחנו שומעים על הצורך במקרים מסוימים להציג תצהירים בחתימתנו בעדות של עורך דין ובחתימתם על מנת לאמת שאכן התצהיר הוא אמיתי. כך זה נהוג במקרים בהם מוגשים תצהירים מסוימים לבית משפט בהליכים משפטיים שונים, כך זה נהוג במהלך חקירות מסוימות, הליכי גישור ובוררות וכן בהליכים נוספים. 

תצהירים הם למעשה סוג של גביית עדות מגורם מסוים אשר מתבצעת לא בהליך רגיל, כאשר על מנת לוודא שאכן התצהיר הוא אמיתי ומי שסיפק את המידע הוא גורם מסוים, אמיתי ולא בדוי, אזי שעליו לחתום על התצהיר בחתימתו. לאחר מכן, עורך דין יספק אימות לחתימה (קראו בהרחבה על אימות חתימה עו"ד) ובכך יאשר שאכן התצהיר הוא אמיתי לגמרי ואפשר לקבל אותו. במידה ויתגלה שתצהיר איננו אמיתי, אז ייבחן האם עורך הדין ידע על כך או שמא הגורם שסיפק אותו רימה. 

צריך לציין, תצהירים יכולים לשמש כמסמך משפטי לכל דבר. לכן יש להם משמעות רבה. למשל, אם אנחנו מוזמנים להגיש תצהיר לצורך חקירה מסוימת, הרי שאפשרי ויעשה שימוש בתצהיר מה שכמובן יוביל למהלכים נוספים לאחר מכן.

מה חשיבותו של עורך דין בתהליך?

ראשית, הוא אמון כאמור על אימות התצהיר, תצהיר רישוי עסקים למשל, מה שמחייב אותו לחתום עליו, זה מלמד שהתצהיר אמיתי לגמרי. במובנים מסוימים, הוא שם על הכף את הרזומה המקצועי שלו. אם יתברר שהאימות איננו נכון, אזי שגם המוניטין שלו עלול להיפגע. 

שנית, אם אדם מסוים מגיש תצהיר ועורך דינו חותם על כך שהתצהיר אמיתי, הרי שאם יתברר שלא, אז ייתכן מאוד שתיפתח חקירה כנגד עורך הדין, בחשד שהוא היה מעורב בכך. לכן חשוב שהוא יוודא שאכן התצהיר ומה שמצוין בו אמיתי לגמרי. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 מקרים בהם תצטרכו להיעזר בעורך דין
הרבה מאוד אנשים נוטים לחשוב שעורכי דין משמשים רק לצורך ייצוג משפטי או לצורך ייצוג בעת חקירות של...
קרא עוד »
דצמ 15, 2019
מהן ההשלכות בעת נהיגה במהלך פסילה
נהג שקיבל עונש של פסילת רישיון נהיגה, עקב עברת תעבורה שביצע מחויב לציית לחוק ולעונש שהטיל עליו בית...
קרא עוד »
דצמ 30, 2020
כללים להתנהגות נכונה בכביש לנהג חדש
כל נהג חדש שרוצה לשמור על הבטיחות שלו ושל שאר הנהגים, צריך להתייחס בכובד ראש לדרך שבה הוא בוחר לנהוג....
קרא עוד »
ספט 11, 2018