אימות חתימה על תצהירים עו"ד – מה זה ולמה זה חשוב?

לא פעם אנחנו שומעים על הצורך במקרים מסוימים להציג תצהירים בחתימתנו בעדות של עורך דין ובחתימתם על מנת לאמת שאכן התצהיר הוא אמיתי. כך זה נהוג במקרים בהם מוגשים תצהירים מסוימים לבית משפט בהליכים משפטיים שונים, כך זה נהוג במהלך חקירות מסוימות, הליכי גישור ובוררות וכן בהליכים נוספים. 

תצהירים הם למעשה סוג של גביית עדות מגורם מסוים אשר מתבצעת לא בהליך רגיל, כאשר על מנת לוודא שאכן התצהיר הוא אמיתי ומי שסיפק את המידע הוא גורם מסוים, אמיתי ולא בדוי, אזי שעליו לחתום על התצהיר בחתימתו. לאחר מכן, עורך דין יספק אימות לחתימה (קראו בהרחבה על אימות חתימה עו"ד) ובכך יאשר שאכן התצהיר הוא אמיתי לגמרי ואפשר לקבל אותו. במידה ויתגלה שתצהיר איננו אמיתי, אז ייבחן האם עורך הדין ידע על כך או שמא הגורם שסיפק אותו רימה. 

צריך לציין, תצהירים יכולים לשמש כמסמך משפטי לכל דבר. לכן יש להם משמעות רבה. למשל, אם אנחנו מוזמנים להגיש תצהיר לצורך חקירה מסוימת, הרי שאפשרי ויעשה שימוש בתצהיר מה שכמובן יוביל למהלכים נוספים לאחר מכן.

מה חשיבותו של עורך דין בתהליך?

ראשית, הוא אמון כאמור על אימות התצהיר, תצהיר רישוי עסקים למשל, מה שמחייב אותו לחתום עליו, זה מלמד שהתצהיר אמיתי לגמרי. במובנים מסוימים, הוא שם על הכף את הרזומה המקצועי שלו. אם יתברר שהאימות איננו נכון, אזי שגם המוניטין שלו עלול להיפגע. 

שנית, אם אדם מסוים מגיש תצהיר ועורך דינו חותם על כך שהתצהיר אמיתי, הרי שאם יתברר שלא, אז ייתכן מאוד שתיפתח חקירה כנגד עורך הדין, בחשד שהוא היה מעורב בכך. לכן חשוב שהוא יוודא שאכן התצהיר ומה שמצוין בו אמיתי לגמרי. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
ארנונה בהייטק – למה זה נושא כל כך משמעותי?
כל אחד בישראל יודע שהייטק הוא הקטר של הכלכלה הישראלית. עם כל הכבוד לתחומי ייצור אחרים, ההייטק הוא זה...
קרא עוד »
מרץ 28, 2023
ייעוץ משפטי לתביעה לנכות כללית
אם אתם סובלים מנכות כללית, אם נפצעתם, או חליתם, אם היית מאושפזים בבית חולים לתקופה קצרה או ארוכה,...
קרא עוד »
מאי 18, 2022
מה חשוב לדעת על אישור נוטריוני
אם לא פעם שמעתם את המושג "אישור נוטריוני" חשוב שבתחילה תדעו מהו נוטריון ומה החשיבות של אישורים...
קרא עוד »
אוק 24, 2018