לאהבה אין דת, אבל יש לה דין

כבר שנים רבות שישראל היא מדינה שיש בה רק חוק דתי בכל הקשור לנישואין, כך שכל זוג מתחתן ומתגרש בהתאם לדת שלו – היהודים בבית הדין הרבני, הנוצרים בכנסייה שלהם והמוסלמים בבית הדין השרעי. להם יש סמכויות בלעדיות לחתן ולפרק נישואין כשמדובר בבני זוג מאותה דת. ההפרדה העדתית נשמרת בעניינים ביורוקרטיים אבל כאשר יש זוג מעורב מבחינה דתית העניין אינו נידון בצורה כזאת בבתי הדין של הדתות שלהם. לא יכול להיות חיבור בין בני דתות שונות מבחינת החוק בישראל ולכן אין להם גם סמכות לפרק את המסגרת. מה שקורה במקרים כאלה הוא הליך שנקרא התרת נישואין, שנעשה בצורה מסודרת לפי החוק של אותה מדינה שבה נישאו וזה כבר דורש יותר התעמקות ובירור על מנת לוודא שבני הזוג אכן עשו את הפעולה כהלכה וכחוק.

איך מנהלים הליך של התרת נישואין?

כל עוד המשפחה והזוגיות מתנהלים בסדר לאף אחד אין עניין להתערב בנישואין של בני דתות שונות. אלא מכיוון שאחרי הגירושין והפרידה יש לזה השלכות דתיות אם ירצו להתחתן עם בני הדת שלהם בפעם הבאה, חייבים לוודא שהפירוד והפירוק החוקי של הנישואין שלהם נעשו על פי החוק התקף במקרה שלהם ולשם כך רצוי לקבל ייעוץ משפטי. שירותי עורך דין גירושין ניתנים גם במקרים כאלה משום שרצוי להגיע לכך בהסכמה ואחרי שמבררים היטב למי יש סמכות פירוק והתרה ולמי פונים ובאיזו מדינה. ברוב המקרים הנישואים מתקיימים במדינה אחרת ולכן יש לפנות לאותה מדינה לרשות המתאימה כדי להתיר את הנישואין. השלב הראשון הוא בירור הדת והמעמד של כל אחד מבני הזוג כדי לוודא שאכן מדובר בבני דת שונה, כדי לוודא שיש באמת צורך בהתרת נישואין. מכיוון שיש גם שלבים שונים של גיור ושל בירור יהדות, כמו שאנחנו מכירים, הבירור חייב להתבצע לעומק במיוחד אם אחד מבני הזוג יהודי.

הסכמה מקילה על הכל

השלב הבא הוא הגשת בקשה לבית המשפט לענייני משפחה ואז מתחיל בירור אם מדובר אכן בדתות שונות או בבני אותה דת ומכאן ייגזר אם יהיו גירושין בבית הדין הדתי הרלוונטי, או שתישלח בקשה לבית הדין במדינה שבה נישאו כדי לנהל את התרת הנישואין. מומלץ מאוד להקל על התהליך ולנסות להגיע להסכמה על פירוד וגירושין ללא מחלוקות כדי למנוע את הביורוקרטיה של הדיונים. רצוי להגיע כבר בשלב זה להסכמה מסודרת על חלוקת רכוש ונכסים ואם יש ילדים גם על משמורת וזמני שהות. 

 

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון

3 סיבות לקיים הסכם ממון

אם אתם נמצאים בשלב הזה בחיים שבו כל החברים שלכם מתחתנים בכל שני וחמישי, ברור מדוע גם אתם, כמו אחרים, תוהים לגבי האפשרות הזאת. חתונה

קרא עוד »