תובענה ייצוגית

5 דגשים חשובים לגבי תובענה ייצוגית

אחת התביעות הפופולאריות ביותר בישראל וכן במדינות אחרות בעולם, בוודאי במדינות מערביות, היא תביעה ייצוגית. מדובר על תביעה בה אדם אחד שנפגע מפעילות מסוימת של חברה, ארגון, עמותה, או כל גוף אחר (וכן עקב התנהגות של אדם מסוים), תובע בשמו ובשם אחרים את אותו גורם, ובמידה והוא מנצח, הפיצוי מתחלק בין כולם. 

מה שעומד מאחורי תביעה כזו, היא הבנה שלא תמיד אנשים מודעים לעובדה שהם יכולים להגיש תביעות נגד גורמים גדולים וחזקים, לא תמיד הם מוכנים לעשות זאת ואין להם את היכולת הכלכלית לעשות את זה. לכן בן אדם שיש לו את הכלים, הידע והיכולות הכלכליות להגיש תביעה כזו, יבצע אותו. במקרה כזה, הוא יקבל פיצוי מוגדל ביחס לשאר האנשים. 

לפני שנציג 5 נקודות חשובות על תובענה ייצוגית, חשוב לומר, לא בכל מצב התביעה תתקבל, בית המשפט יצטרך להחליט האם לדון בתביעה או לא. זה עדיין לא מבטיח שהוא אכן יינצח בתביעה. 

5 נקודות חשובות 

נקודה ראשונה, מדובר על תביעות שיכולות להיות בנושא בו קבוצה שלמה של אנשים נפגעו מפעילות כזו או אחרת. 

נקודה שנייה, התובע לא חייב להיות חלק מאותם אנשים שנפגעו, אף על פי שזה בהחלט אפשרי שהוא יהיה אחד מהנפגעים . 

נקודה שלישית, ייתכן מאוד שאנשים שאינם חלק מהתביעה ייהנו ממנה, בין אם זה באמצעות פיצוי או שינוי אחר שהחברה תידרש לבצע כלפי החברה. 

נקודה רביעית, ניתן להגיע לפשרות לפני הגשת התביעה, כולל מבלי שהפרטים שלה יצאו החוצה, ורק הפיצוי יעבור לכל הנתבעים. 

נקודה חמישית, ישנם כללים ברורים ואחידים לכל התביעות הייצוגיות, והן מתבצעות באותה צורה עבור כל האנשים שמגישים תביעה כזו. 

קראו על :תביעת הוצאת דיבה

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון

3 סיבות לקיים הסכם ממון

אם אתם נמצאים בשלב הזה בחיים שבו כל החברים שלכם מתחתנים בכל שני וחמישי, ברור מדוע גם אתם, כמו אחרים, תוהים לגבי האפשרות הזאת. חתונה

קרא עוד »