ההבדל בין מעצר צבאי לבין מעצר אזרחי

מה ההבדל בין מעצר צבאי לבין מעצר אזרחי?

מעצר צבאי הוא המקל של הצבא, במטרה ליישר חיילים סוררים, אבל לא רק. לפני משפט או במקרים קיצוניים יותר החייל המואשם, יכנס למעצר עד המשפט. 

לצבא יש חוקים משלו מה מותר ומה אסור. שימוש בסמים, גניבה מחיילים וביצוע עבירות מין בצבא, מחייב משפט ומאסר בכלא הצבאי ולעיתים אף חמור יותר.

כל חייל שביצע עבירה ונשפט עליה בצבא היא מצורפת לתיק האישי שלו לתמיד ועלולה להפריע לו להתקבל למקומות עבודה טובים. 

מעצר אזרחי לעומת זאת קורה בצורה אחרת ובתנאים אחרים. מה בעצם ההבדל ביניהם? המשיכו לקרוא כדי לדעת.

ההבדל בין מעצר צבאי למעצר אזרחי

כמו שאמרנו, לצבא יש חוקים משל עצמו בכל הנוגע להתנהגות החיילים. גם צורת הענישה אינה קשורה למקובל בחוק, אלא כפי שהצבא רואה את זה וקובע את זה בחוקים שלו.

עם זאת, גם להיפך, לחייל יש זכויות יותר מכל אזרח. הטבות לחיילים זו לא קלישאה. חיילים בהרבה פרמטרים בחוק, שונים מאזרח רגיל. הסיבה המרכזית היא עובדת היותם משרתים את המדינה שבה הם חיים. 

מכאן נובע ההבדל בין מעצר בצבא למעצר אזרחי. מעצר צבאי הוא בתנאים הרבה יותר משופרים ממה שעלול להיות במעצר אזרחי. אנשים מספרים שהם ישבו לילה שלם על הרצפה בלי יכולת לישון, בקור מקפיא ועוד הרבה יותר גרוע מזה.

חייל לעומת זאת, מקפידים שתנאי המעצר יהיו נאותים והוא ירגיש בנוח בעודו במעצר. 

נקודה נוספת היא הזכאות לייצוג עורך דין לעבירות סמים בצבא למשל (תלוי עבירה). כל חייל זכאי לעורך דין מטעם הצבא. זאת לעומת מעצר אזרחי שאמנם יש זכאות להביא עורך דין אבל בצורה פרטית ולשלם הון לעורך דין רק כדי שיעיף מבט לתיק. 

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון

3 סיבות לקיים הסכם ממון

אם אתם נמצאים בשלב הזה בחיים שבו כל החברים שלכם מתחתנים בכל שני וחמישי, ברור מדוע גם אתם, כמו אחרים, תוהים לגבי האפשרות הזאת. חתונה

קרא עוד »