שינוי עילת סגירת תיק

שינוי עילת סגירת תיק

התיקים הנפתחים במשטרה נסגרים לא אחת. הסיבות לסגירות התיקים? יכולות להיות שונות ומגוונות וכוללות בין היתר עילות כדוגמת חוסר אשמה, חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות. בעת שסוגרים תיק כאשר העילה היא חוסר אשמה, לא נותר כל רישום פלילי או משטרתי. יחד עם זאת, בעת שנפתחו תיקים והם נסגרו בעקבות חוסר עניין לציבור או חוסר בראיות, עדיין נותר רישום במשטרה. המשמעות? שמו הטוב של האדם יכול להיפגע וכך גם הקושי בלעבור ראיונות עבודה ולהתנהל כאדם נורמטיבי. במקרים שכאלו, עולה לא אחת השאלה אודות שינוי עילת סגירת התיק.

מרבית האנשים שסוגרים את התיק בעניינם, כלל לא מודעים לכך שעוד נותר תיעוד במשטרה. כך, לא אחת קורה כי אנשים מבקשים להוציא תעודת יושר מסיבות שונות, וכך הם מגלים כי המשטרה מחזיקה ברישום בעקבות תיקים שעליהם הם נחקרו בעבר. בעוד רבים היו סבורים כי ברשות המשטרה אך ורק תיעוד של התיקים הפליליים, מתגלה כי גם תיקים שנסגרו מתועדים במחשבי המשטרה.

מה צריך לדעת על שינוי עילית הסגירה של תיק פלילי?

גם במקרים בהם לא הוגש כל כתב אישום לאחר ביצוע חקירה, וגם במקרים בהם התיק נסגר בסופו של דבר, עדיין אותם נחקרים מוצאים עצמם מתקשים לנהל את חייהם כאזרחים נורמטיבים. הסיבה? הרישום הפלילי עדיין מלווה אותם גם במקרים בהם עברו שנים רבות מאותה חקירה. ישנם מקרים בהם החקירות במשטרה יגיעו לסיומן כאשר לא מוגש כל כתב אישום כנגד הנחקר ובגין העבירה. כמו כן, ישנן 4 עילות המבססות את סגירות התיק: חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור, העדר אשמה או סטטוס של עבריין לא ידוע.

הבעיה הגדולה באמת היא כי גם במקרים בהם התיק נסגר בעקבות אחת העילות המצויינות, עדיין סובלים אותם אנשים מרישום הנמצא במחשבי משטרת ישראל – מה שגורם המון פעמים לסימני שאלה באשר לחפותו של אותו אדם. כן חשוב לציין, כי במקרים בהם העילה הינה חוסר אשמה, מחשבי המשטרה מוחקים כל רישום פלילי. בעקבות מקרים אלו, עלו שוב ושוב קולות המבקשים לשונות את עילת סגירת התיק שעליו הם נתבקשו להחקר בעברם.

איך משנים את עילת סגירת התיק?

על מנת להוציא את תהליך שינוי עילת סגירת התיק, יש תחילה לגשת אל תחנת המשטרה כאשר המטרה היא לצלם את כל חומר הראיות. שימו לב כי עבור צילום החומרים, עליכם למלא טופס ייעודי הרלוונטי לנושא הבקשה שלכם. לאחר שיש בידכם את החומר, יש להגיש בקשה מפורטת ככל הניתן, כאשר כתובת היעד היא הגורם שגנז את התיק, כאשר בו אתם מנמקים את בקשתכם לשנות את עילת סגירת התיק שעליו נחקרתם. שימו לב כי במקרים כאלו בהכרח סיבת סגירת התיק שלכם הינה חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור, כאשר בקשתכם היא לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה. כל עוד הבקשה שלכם תתקבל בחיוב, הרישום עליכם יימחק. כן חשוב לדעת, כי את הבקשה הזו ניתן להגיש אך ורק כשלושים ימים מרגע סגירת התיק.

מתי ניתן לשנות את עילת סגירת התיק? במצבים בהם אין ראיות המופנות כלפי החשוד, או במקרים בהם ישנן ראיות סותרות שבאמצעותן ניתן לשפוך אור על החקירה. בנוסף, המון פעמים משנים את עילת הסגירה על מנת למנוע מאותו אדם פגיעה אפשרית בעתיד המקצועי, זאת מאחר ולא אחת נשמעים קולות על כך שקשה מאד להתקבל למקומות עבודה ואף להתקדם במקומות קיימים עם רישום פלילי מתועד.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עורך דין נזיקין
המאמר באדיבות https://www.malka-law.co.il אנחנו חיים בעולם מורכב בו לא פעם ולא פעמיים מתרחשים אירועים מורכבים....
קרא עוד »
מרץ 14, 2022
גירושין בהריון – מה זה אומר?
לא פעם זוגות נשואים בוחרים להתגרש באחת הנקודות הכי רגישות בחיים שלהם, בנקודה מאוד לא צפויה בקשר...
קרא עוד »
מאי 04, 2021
איך לבחור נוטריון?
מיהו נוטריון ומהם התנאים להכשרתו? הנוטריון הוא עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת ובידיו רישיון ממשרד...
קרא עוד »
דצמ 25, 2018