לשון הרע

מה זה בדיוק לשון הרע?

לשון הרע, משמעות הדבר פרסום דבר אודות אדם פלוני אלמוני או אודות גוף כזה או אחר, שגורם לביזוי או השפלה. פרסום המהווה לשון הרע עשוי להתייחס לגופו של אדם, לתכונות שלו, למעשה שעשה או שלא עשה. הביזוי או המבוכה שיגרמו לאדם יכולים להיות בעלי השפעה מהותית לא רק מבחינה רגשית. פרסום של לשון הרע עשוי לגרום לפגיעה במשלוח ידו של אדם, פגיעה בפרנסה, ביחס הציבורי אליו ועוד. פרסום הנוגע לעניין יכול להיות באמצעי תקשורת מקובל, באינטרנט, ברשתות חברתיות אך גם פרסום ציבורי שהובא באופן אחר. 

האם כל פרסום מעליב נחשב לשון הרע 

חשוב לשים לב כי לשון הרע איננו תמיד עניין אובייקטיבי. אנשים שונים יכולים להיעלב מנוסחים שונים. גם מידע עובדתי עלול במקרים מסוימים להעליב אולם לא ניתן לשלול כל פרסום או הבעת דעה, בטענה שמדובר על לשון הרע. קביעה שדבר זה או דבר אחר אכן יחשבו ללשון הרע יכולים לעמוד למבחן משפטי (קראו בנושא באתרו של משרד עורך דין בר אל). מי שרואה עצמו נפגע יוכל ליזום הליך משפטי פלילי או הליך משפטי אזרחי. בית המשפט יתייחס למכלול הפרטים, לראיות שונות, להשפעת הפרסום, לעובדת אמיתותו, למבחן האדם הסביר. טעות אמת דיברתי יכולות לבוא בחשבון. יש לשים לב כי ניתן להגיש תביעה לקבלת פיצוי בהליך אזרחי, אף מבלי להציג גרימת נזק. במידה ונגרמו נזקים שונים עקב הפרסום, ניתן להגיש תביעה שבה תובא דרישה לפיצוי מוגדל, על פי הנסיבות. 

לשון הרע בסביבה הדיגיטלית 

נציין כי מכיוון שהאינטרנט מאפשר לשתף פרסומים או להביע דעות שיגיעו לחשיפה עצומה, פרסומי לשון הרע כיום רלוונטיים מאי פעם. מומלץ להיזהר כאשר מפרסמים דברים ברשתות החברתיות ולחשוב פעמיים לפני שמפרסמים טענות או ניסוחים חריפים. 

 

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון

3 סיבות לקיים הסכם ממון

אם אתם נמצאים בשלב הזה בחיים שבו כל החברים שלכם מתחתנים בכל שני וחמישי, ברור מדוע גם אתם, כמו אחרים, תוהים לגבי האפשרות הזאת. חתונה

קרא עוד »